W celu zapewnienia warunków niezbędnych do przenoszenia osiągnięć nauki do praktyki, nieodzowne jest przygotowanie odpowiednio wykształconych ludzi, którzy będą bezpośrednio uczestniczyć w rozwoju biotechnologii. Mówi się, że przyszłe społeczeństwo będzie społeczeństwem biotechnologicznym, a przyszłość nasz będzie technologiczną bioprzyszłością.
Rozwój biotechnologii jest możliwy tylko w warunkach koncentracji wysiłków licznych grup specjalistów w różnych dziedzinach nauki i przemysłu oraz władz administracyjnych i politycznych państwa. Pojedyncze placówki naukowe, nawet w bogatych krajach, nie dysponują niezbędną kadrą do kompleksowych badań w dziedzinie biotechnologii. W związku z tym, na całym świecie, również i w Polsce, organizowane są zespoły na skalę kraju lub międzynarodowe, opracowujące zagadnienia stanowiące część dużego zadania z dziedziny biotechnologii, w którym dany zespół ma największe doświadczenie.
Badania biotechnologiczne nie będą miały cech ataku frontalnego. Będą to badania koncentrowane w pewnych, strategicznie ważnych dziedzinach. To pociągnie za sobą konieczność opracowania jasnych celów tych badań, określenie metod współpracy pomiędzy poszczególnymi, indywidualnymi dyscyplinami nauki, zapewnienie niezbędnych środków materialnych na aparaturę i materiały naukowe oraz permanentne kształcenie fachowców
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz